گروه واکنش هماهنگ رخداد (CERT)

گروه واكنش هماهنگ رخداد نام ديگر گروه‌ CERT بوده و به گروهي اطلاق مي‌گردد كه علاوه بر پاسخگويي به كليه رخدادهاي صورت گرفته در فضاي توليد و تبادل اطلاعات يک سازمان، وظيفه هماهنگي با مركز مديريت، امداد و هماهنگي عمليات رخدادهاي رايانه‌اي و كمك‌رساني در جهت افزايش سرعت تشخيص، تحليل، كاهش اثر، رفع يا جلوگيري از گسترش رخدادهاي احتمالي را بر عهده دارد.

به طور کلي، ايجاد مراکز CERT در سازمان­ ها و نظام ­هاي کسب و کاري، باعث افزايش سرعت تشخيص و واکنش نسبت به وقايع امنيتي مي­شود که اين امر داراي مزاياي متعددي براي سازمان مي­ باشد. از مهم ­ترين مزاياي ايجاد مراکز CERT در يک سازمان، مي­توان به موارد زير اشاره نمود:

  • تصويرسازي کامل از وضعيت امنيت سازمان
  • کمينه کردن و کنترل خسارات ناشي از مخاطرات امنيتي
  • برقراري ارتباط بين حوادث امنيتي و فراهم نمودن راهکارهاي مناسب جهت ترميم
  • ايجاد منبع داده هاي معتبر از مخاطرات امنيتي و ارائه راهکار جهت جلوگيري از رخدادهاي آتي
  • افزايش چشم گير آمادگي سازمان به جهت تشخيص و مقابله با مخاطرات امنيتي
  • افزايش آگاهي و بينش جامع سازماني در رابطه با رخدادهاي مرتبط با امنيت

رويکرد شرکت فناوران عصر شبکه پاسارگاد، در انجام پروژه­ هاي فناوري اطلاعات در تمامي حوزه­ هاي فني، مبني بر ايجاد متدولوژي­ هاي يکپارچه و ماژولار است. اين متدولوژي­ ها بر مهندسي­ سازي رفتار يک سيستم جامع، در چرخه­ هاي عمر سيستم تأکيد دارند.

پروژه­ هايي که در زمينه مراکز گروه واكنش هماهنگ رخداد (CERT) نيز انجام مي­ شوند، از اين قاعده مستثنا نيستند و رويکرد کلان شرکت در رابطه با اين پروژه­ ها به همين صورت است.

بدين ترتيب، با اتکا بر چنين رويکردي، شرکت به اين توانايي دست يافته است، تا راهکارهاي جامع را به طور کامل، از ابتدا تعريف نموده، آن را طراحي و پياده سازي نمايد و پس از آن به بهينه­ سازي و پشتيباني راهکارها بپردازد.

همچنين، با استفاده از چنين رويکردي، شرکت به اين توانايي نيز دست يافته است، تا به اقتضا بر شرايط پروژه، هر کدام از فازها و مراحل يک پروژه را به تنهايي، بدون اين­که در ساير فازها و مراحل درگير باشد، با اخذ ورودي­ هاي اطلاعاتي لازم از فعاليت­ هاي انجام شده پيشين و ارائه خروجي­ هاي اطلاعاتي لازم به جهت ادامه کار توسط تيم فني ديگر، انجام دهد.

استفاده از اين چنين رويکرد مشترکي، در تناقض با نيازمندي­ ها و فعاليت ­هاي فني پروژه از ديدگاه فاز­هاي کلان نبوده و تفاوت­ هاي تکنولوژيک و فني پروژه­ هايي که در اين حوزه (حوزه مراکز گروه واكنش هماهنگ رخداد (CERT)) انجام مي­ پذيرند، تنها بر روي فعاليت­ هاي درون فازهاي مختلف تأثيرگذار خواهند بود، نه در متدولوژي و رويکرد کلان انجام پروژه.

در اين خصوص، به جهت کسب اطلاعات بيش­تر در رابطه با نحوه فعاليت­ ها و خدمات شرکت فناوران عصر شبکه پاسارگاد، در حوزه پروژه ­هاي مراکز گروه واكنش هماهنگ رخداد (CERT) مي­ توانيد بر روي لينک­ هاي زير کليک نماييد.