راه اندازی vSAN - پیاده سازی Virtual SAN - راه اندازی SAN مجازی

راه اندازی vSAN

راه اندازی Virtual SAN

شرکت VMware با معرفي کردن قابليتي به نام vSAN يا SAN مجازي اين امکان را فراهم کرده است که از Local Storage ها يا Local Datastore ها (ديسک هاي Local سرورهاي Esxi) به عنوان يک SAN Storage در شبکه استفاده نماييد. در واقع VSAN يک فناوري  Software Defined Storage  است که به معني مستقل بودن از لايه سخت افزار مي باشد ، به گونه اي که storage هاي متعددي بصورت Local در قالب يک مجموعه مديريت شده فراهم مي شود. اين قابليت بصورت مستقيم در داخلHypervisor قرار گرفته است و به صورت ماژول يا قابليت جديد نيازي به نصب ندارد.

راه اندازی vSAN

راه اندازی SAN مجازی

 

پیاده سازی vSAN

راه اندازی vSAN - SAN مجازي از قابليت هاي ويژه اي برخوردار است که در زير به چند مورد از مهمترين آن ها اشاره  مي کنيم:

  • Kernel Embedded يا  هسته‌ي جاسازي‌شده:

به دليل آنکه Virtual SAN در هسته‌ي vSphere ساخته شده است مي تواند مسير داده‌ي I/O را بهينه‌سازي نمايد تا بالاترين ميزان عملکرد با کمترين تاثير بر CPU يا منابع حافظه را داشته باشد.

  • معماري all-flash يا Hybrid:

Virtual SAN را مي‌توان در معماري all-flash براي سطوح بسيار بالا و سازگار از عملکرد، و يا با پيکربندي Hybrid، جهت تعديل عملکرد و هزينه به کار گرفت.

  • گسترش بي‌وقفه و Granular:

ظرفيت ذخيره‌ساز داده‌ي Virtual SAN را مي توان بي‌وقفه گسترش داد؛ اين عمل با افزودن Host‌ها به يک کلاستر (Scale-out) جهت بسط ظرفيت و عملکرد، و يا با اضافه کردن ديسک‌هايي به يک Host يا به عبارتي Scale-up نمودن جهت افزايش ظرفيت و عملکرد مورد استفاده، انجام مي‌شود. ( پیاده سازی Virtual SAN )

  • مديريت راحت با vSphere:

VMware Virtual SAN نياز به آموزش واسط‌هاي کاربري تخصصي ذخيره‌سازي ندارد و سربار عملياتي را از بين مي‌برد و اين امر باعث تسهيل مراحل آماده سازي مي گردد. ( راه اندازی vSAN )

  • قابليت خواندن/نوشتن Cache در سمت سرور:

Virtual SAN تاخير ذخيره‌سازي را با تسريع خواندن/نوشتن ترافيک I/O ديسک به‌وسيله‌ي caching داخلي روي هارد ديسک هاي SSD بر روي سرورها به ‌حداقل مي‌رساند. Failure Tolerance يا آستانه تحمل خرابي داخلي Virtual SAN از RAID توزيعي و Cache Mirroring استفاده مي‌کند تا اطمينان يابد که داده‌ها حتي در صورت خرابي يک ديسک، Host، شبکه و يا Rack از بين نمي‌روند. ( راه اندازی SAN مجازی )

 

همینطور میتوانید از صفحه راه اندازی sip trunk ما دیدن فرمایید.