طراحی ، راه اندازی و پیاده سازی IPv6

مطابق ابلاغيه مقام عالي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات به كليه دستگاه‌هاي اجرايي، لازم است همه وزارتخانه ها، سازمان‌ها و شرکت‌هاي دولتي و خصوصي طوري برنامه ريزي نمايند که زيرساخت و سامانه هاي تحت شبکه خود را حداکثر تا چند سال آينده به پروتکل IPv6 مجهز نمايند.از طرفي بر اساس اعلان سازمان‌هاي بين‌المللي از جمله سازمان منابع شبکه (NRO) منابع موجود در اينترنت نسخه 4 رو به اتمام بوده و دست اندر کاران شبکه‌ها و ساير تأمين کنندگان سرويس، ديگر قادر به گسترش شبکه خود با منابع موجود نخواهند بود.

هم اکنون کشور ما در حال توسعه زيرساخت‌هاي ارتباطي فناوري اطلاعات است و از طرفي اکثر کشورهاي جهان با شتاب به سمت استفاده از پروتکل اينترنت نسخه 6 که داراي امنيت بيشتر، کيفيت بالاتر، تحرک پذيري بيشتر، پيکربندي خودکار و آسان‌تر مي‌باشد، حرکت مي‌کنند. بنابراين استفاده از امکانات پروتکل اينترنت نسخه 6 و انجام راهکار هاي مرتبط آن يک ضرورت اجتناب ناپذير جهت توسعه فناوري اطلاعات در کشور است.

براي بهره گيري از سرويس‌هاي شبکه ارتباطي و گسترش فناوري اطلاعات در وزارتخانه ها، سازمان‌ها و شرکت‌هاي دولتي و خصوصي و به منظور کاهش شکاف ديجيتالي (Digital divide) ، حرکت به سمت گذر از IPv4 به IPv6 از اهميت ويژه اي برخوردار مي باشد.

IPv6 طراحی ، راه اندازی و پیاده سازی

با رشد سريع و روزافزون جهاني اينترنت، احساس نياز به يک معماري جديد که بتواند اين رشد سريع تعداد کاربران، نرم افزارها، تجهيزات و سرويس ها را بر روي بستر اينترنت پاسخگو باشد، کاملاً احساس مي شود. پروتکل IPv6 به منظور رفع اين نيازها طراحي شد تا بتواند جايگزيني مناسب براي پروتکل IPv4 موجود باشد. در حال حاضر صرف نظر از تعداد قابل توجه کاربران موبايل، شبکه هاي محلي ، شبکه هاي خانگي و سرويس هاي يکپارچه تلفني، تعداد آدرس هايIPv4 موجود نمي تواند پاسخگوي رشد سريع تعداد کاربران و گسترش اينترنت در مناطق جغرافيايي مختلف باشد.


در پروتکل IPv6 با افزايش تعداد بيت هاي آدرس از 32 بيت (IPv4) به 128 بيت، تعداد بسيار زيادتري آدرس IP را فراهم آورده است که کليه محدوديت هاي تعداد آدرس را در نسخه قبلي خود برطرف نموده است به نحوي که هر تجهيز تحت شبکه مي تواند يک آدرس واحد داشته باشد. عمر زماني پروتکل IPv4 با روش ها و مکانيزم هايي همچون ترجمه آدرس شبکه ، افزايش يافته است اما اگرچه تا بدين لحظه اين تکنيک ها و مکانيزم ها موفق بوده اند ولي قادر به برطرف کردن نياز هاي نرم افزار-هاي جديد که بر اساس پروتکل IPv6 طراحي مي شوند، نيستند و اين ايده که روزي مجبور به استفاده از شبکه هايي مبتني بر IPv6 باشيم، دور از ذهن نيست. انعطاف پذيري آدرس هاي IPv6 طوري مي باشد که آدرس هاي خصوصي را نيز پشتيباني مي کند، اما به دليل وجود تعداد زياد آدرس هاي عمومي نيازي به استفاده از مکانيزم هايي همچون ترجمه آدرس شبکه وجود ندارد .


همچنين IPv6 مفاهيم امنيتي را در سطحEnd-to-End معرفي مي کند که قبل تر در شبکه هاي مبتني بر IPv4 و ترجمه آدرس هاي شبکه وجود نداشت. در حال حاضر دنياي IT درحالي به مراحل پياده سازي IPv6 نزديک مي شود، که تنوع برنامه هاي کاربردي مبتني بر IPv6 نسبت به IPv4، در بازارهاي تجاري کمتر مي باشد و اين مسئله باعث مي شود که يک مقايسه در گزينه دسترس پذيري سرويس ها در IPv6 انجام گردد که نتيجه اين مقايسه در عمليات گذار و استفاده از هر دو پروتکل به صورت هم زمان تأثير گذار خواهد بود. اگرچه موفقيت IPv6 سرانجام وابسته به نوآوري هاي برنامه هاي کاربردي مبتني بر IPv6 خواهد بود، قسمت کليدي طراحي IPv6، توانايي يکپارچه سازي اين پروتکل با شبکه IP موجود، مي باشد. اين انتظار وجود دارد که ميزبان هاي آدرس هاي IPv6 نياز به استفاده از هر دو پروتکل در مدت زمان مشخص به هنگام طي مسير زمان گذار، دارند. با توجه به اين موضوع، پياده سازي استراتژي ها، ابزار و مکانيزم هاي گذار مي توانند قسمت اوليه پياده سازي IPv6 باشند.

IPv6 راه اندازی و پیاده سازی

انتخاب استراتژي هاي گذار به فاکتورهايي مانند شبکه موجود، برآورد حجم ترافيک IPv6 و پايداري برنامه هاي کاربردي مبتني بر IPv6 بر روي گره هاي پاياني شبکه بستگي خواهد داشت.

در اين راستا تيم فني شرکت فناوران عصر شبکه پاسارگاد, با بهره‌‌گيري از توان بالاي تيم فني، تجارب کاري در پروژه‌هاي ملي و دارا بودن مدارک تخصصي بين المللي مرتبط در اين حوزه، از ظرفيت مناسبي جهت ارائه خدمات تخصصي در راستاي تدوين استراتژي گذر از IPv4 به IPv6 در سطوح مختلف را دارا مي باشد.